Zasada ortograficzna: Po spółgłoskach p,b, t,d, k, g, ch, j, w zawsze piszemy rz.

Bocian chciał d kurze jadło.
Gdzieś pogubił. Tak wypadło…

Konkurs dla chętnych! Narysuj do poniedziałku ilustrację do tego wierszyka. Najlepsza pojawi się na stronie internetowej.

Od tej reguły są także wyjątki.

1) Wszystkie przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym – fajniejszy, najlepszy.

2) Następujące wyrazy: pszczoła, pszenica, kształt, wszystko, eółka, pszczelarz, wszy, pierwszy, wszak, tai taki jeden ptak, który nazywa się kszyk. 

Ułóż z kolegą lub koleżanką z ławki dyktando. Ma to być 6-7 zdań tworzących spójną historyjkę. Użyj jak najwięcej wyrazów z „rz” po spółgłosce i przynajmniej 3 wyjątków. Piszcie w brudnopisie!

 

A teraz trening. Uwaga, zadania dotyczą WSZYSTKICH zasad pisowni wyrazów z „rz”, nie tylko po spółgłoskach!

Zeszyt ćwiczeń, strony 94 – 97. Tu znajdziesz też reguły. Możesz opuścić jedno wybrane zadanie, które wydaje Ci się szczególnie trudne lub męczące!

 

Dyktando

Grzegorz i Grażyna z Pszczyny to rodzeństwo o burzliwej historii.

Grażyna lubi wisieć na trzepaku, a Grzegorz gonić pszczoły. Lubią wstawać o brzasku, gdyż mogą wtedy spokojnie wrzeszczeć i nikomu to nie przeszkadza. Budzą potem tatę, który jest pszczelarzem.

Pan Krzysztof szybko przebiera się w swój strój i rusza do pasieki. Jest ona obok pola pszenicy, które ma kształt kwadratu.

W tej pszenicy gnieżdżą się piegże i gżegżółki. Ale ulubionym stworzonkiem Grażyny i Grzegorza jest niepozorny kszyk, który wcale jednak nie krzyczy.

Zresztą brat i siostra bardzo lubią przyrodę i cieszą się, że ich tato ma ule blisko lasu, do którego mogą chodzić na grzyby.

Print Friendly, PDF & Email